czenie takie przeprowadzał najczęściej dentysta.
Nauka jednak idzie naprzód, a w świecie medycyny rodzą się nowe specjalizacje. Nie inaczej jest też z dziedzinami wiedzy dotyczącymi leczenia zębów i jamy ustnej. Nowoczesna endodoncja, czyli dziedzina wiedzy zajmująca się właśnie leczeniem kanałowym, poszła tak do przodu, że dziś leczenia kanałowego nie przeprowadza już zwyczajny dentysta.
Po ukończeniu kierunku, jakim jest stomatologia, wiele lekarzy stomatologów obiera endodoncję jako dalszą ścieżkę kształcenia, zgłębiając najnowsze stosowane w stomatologii technologie, metody badań, a także techniki, których zwykły dentysta nie zastosuje.
Nowoczesna stomatologia coraz bardziej się różnicuje na rozmaite specjalizacje, a wszystko to z korzyścią dla pacjentów, którzy mogą być dzięki temu pewni profesjonalizmu leczącego ich specjalisty.
Niezwykle trudno je przeprowadzić poprawnie i
Zęby posiadamy tylko jedne, dlatego też należy o nie dbać, a współczesna stomatologia charakteryzuje się niezwykle szybkim tempem postępu i wprowadza liczne innowacje. Zwykły dentysta nie zajmuje się już wszystkimi chorobami zębów i przyzębia, gdyż ma miejsce coraz większy poziom różnicowania się specjalistów.
Większa liczba wąskich specjalizacji ma zapewnić najwyższy poziom wiedzy i umiejętności specjalisty w zakresie skutecznego leczenia, a doskonałym przykładem jest tu współczesna endodoncja, czyli specjalizacja związana z leczeniem kanałowym, należącym do najtrudniejszych procesów w stomatologii.
Leczenie kanałowe to zabieg, który tradycyjnie obalony był wysokim stopniem powikłań i ryzyka. Niezwykle trudno je przeprowadzić poprawnie i wymaga ono użycia najnowszej technologii i metod obrazowania. Dlatego też dziś zwykły dentysta nie przeprowadzi tego zabiegu. Konieczny jest tu endodonta, czyli stomatolog wyspecjalizowany w tym skomplikowanym procesie.
Dzięki ogromnemu postępowi leczenie kanałowe nie jest dziś straszne ani bolesne, a powikłania zdarzają się niezwykle rzadko.
Leczenie zębów
Dbanie o zdrowie jest bardzo ważne, ponieważ nikt z nas nie lubi chorować. Niestety, wielu ludzi zapomina o tym, że stomatologia to również dział medycyny. Nie wiadomo dlaczego, ale dentysta wywołuje strach, a na wizytę w gabinecie wielu z nas decyduje się w momencie, kiedy ból zęba staje się nie do zniesienia. Z tego powodu jest już zbyt późno, żeby bolącego zęba dało się jedynie borować i konieczna jest endodoncja. Leczenie kanałowe jest długie i prawie nigdy nie kończy się na jednej wizycie w gabinecie. Koszt takiego zabiegu również nie należy do najniższych. Na szczęście, dzięki powszechnemu stosowaniu znieczuleń, pacjent nie musi się obawiać bólu. Endodoncja polega na tym, że dentysta, przy pomocy specjalistycznych narzędzi, dostaje się do środka chorego zęba. Później czyści i poszerza kanały, a następnie je wypełnia. Na końcu zakłada się plombę i ząb można uznać za wyleczony. Każdy, kto choć raz poddał się leczeniu kanałowemu, później mówi, że nie było to takie straszne, jednak i tak lepiej jest regularnie chodzić do stomatologa.
Jak oswoić lęk przed dentystą
Gabinet stomatologiczny jest miejscem, w którym przeprowadza się czasem bolesne zabiegi. Choć w obecnych czasach to stwierdzenie trąci myszką, pozostały fobie, które każą nam unikać wizyt u stomatologa.
Dobry dentysta potrafi zbliżyć się do pacjentów, wytłumaczyć swoją pracę i stworzyć przyjazna atmosferę. O resztę dbają nowoczesne środki leczenia i znieczulenia. Mało osób ma prawdziwe powody, by bać się dentysty.
Chyba nikt nie wątpi, że stomatologia jest ważna, a dbanie o zęby pozostaje powinnością młodszych i starszych. Prawidłowe szczotkowanie jamy ustnej, używanie płynu stomatologicznego oraz nitki dentystycznej to zdrowe nawyki, które powinny być wyrobione jak najwcześniej. Kiedy odpowiednio zabezpieczymy zęby, unikniemy kłopotów.
Ekstrakcja i endodoncja to wyrażenia, które kojarzą się nam nie najlepiej. Jakkolwiek leczenie kanałowe jest środkiem do uniknięcia usunięcia zęba, lepiej unikać i tego zabiegu. Pomoże w tym odpowiednia profilaktyka, częste mysie zębów, a przede wszystkim świadomość wagi tej praktyki.