oże wykonać też szereg zabiegów stomatologicznych - od usunięcia zęba, przez borowanie po naprawę zgryzu.
Stomatolog, gdy prowadzi badanie mające na celu naprawić zgryz, zakłada pacjentowi aparat na zęby. Są dwa główne rodzaje aparatów - stały i wyjmowany. Aparat stały jest przyczepiany do zębów za pomocą kolorowych gumeczek i drucików, jest on na stałe, a o jego zdjęciu decyduje stomatolog. Zwykle aparat stały przynosi szybkie efekty i jest bardzo popularny, niestety jego cena jest dosyć wysoka. Alternatywą dla aparatu stałego jest aparat wyjmowany. Zakłada się go tylko na jakiś czas zalecony przez lekarza, na przykład tylko na noc. Ta opcja jest idealna do korekcji drobnych wad i jest o wiele tańsza od aparatu stałego.
Kiedy koniecznie należy udać się do dentysty? Zwykle wtedy, gdy coś nas zaniepokoi, choćby obrzęk dziąsła, a już na pewno wtedy, gdy pojawia się ból. Zawsze warto udać się na wizytę, by specjalista ocenił, czy konieczna jest interwencja.
Ale nie zapędzajmy się na razie
Warto dbać o swoje zęby. Wiedzą to dorośli i powinny wiedzieć o tym również dzieci od najmłodszych lat. Uczcie swoje pociechy lub nawet swoich chrześniaków, siostrzeńców, bratanków, że zęby to naprawdę taki organ, który jest tylko jeden. Jeżeli stałe zęby nam zachorują i wypadną, to jedyne co nas czeka, to implanty. Ale nie zapędzajmy się na razie tak daleko. Każde dziecko powinno wiedzieć, że dentysta to ktoś miły. Nawet, jeżeli sami boicie się stomatologa, to nie mówcie o tym swojemu dziecku. Warto wybrać dla swojego dziecka taki gabinet dentystyczny, gdzie oferowana jest pierwsza wizyta adaptacyjna. O co chodzi dokładnie? Podczas takiej wizyty dziecko będzie miało okazje zapoznać się z zawodem lekarza dentysty i z całym jego gabinetem. Dobry lekarz wszystko objaśni dziecku, na czym polega jego praca, do czego służą poszczególne sprzęty, itd. Dzięki temu dziecko ma lepszą okazję do zapoznania się z pracą stomatologa. Nie warto dziecka od razu sadzać na fotel, żeby lekarz mu wiercił w zębach. Dziecko może się tego mocno przestraszyć. Dlatego pamiętajcie o takiej wizycie adaptacyjnej.
Kiedy iść do stomatologa?
Przynajmniej dwa razy do roku powinniśmy chodzić do stomatologa. Często czekamy z wizytą, aż zacznie nas boleć ząb - a to duży błąd. Jeżeli ząb boli to zazwyczaj znaczy, że pojawił się już stan zapalny i konieczne będzie leczenie endodontyczne, czyli kanałowe. Jeżeli bardzo zaniedbamy higienę jamy ustnej to może się okazać, że ząb trzeba będzie usunąć. A brak zęba nie tylko wygląda nieestetycznie, ale także może powodować przesuwanie się innych zębów. Dlatego tak bardzo ważne jest regularne uczęszczanie do gabinetu stomatologicznego nawet jeżeli wydaje się nam, że zęby mamy zdrowe. Dentysta zrobi dokładny przegląd i ewentualnie zaproponuje leczenie ubytków. Również na kontrolnej wizycie możemy usunąć kamień nazębny, który nieusuwany może prowadzić do parodontozy. Gabinet dentystyczny powinniśmy odwiedzać minimum dwa razy w roku. Zwlekając z wizytą szkodzimy również całego organizmowi. Nawet jeden niewyleczony ząb może być przyczyną rozbicia i złego samopoczucia. Warto wcześniej podjąć leczenie również ze względu na koszty. Im bardziej ząb jest zniszczony to tym droższe będzie jego leczenie.
Często jest to leczenie odbywające się
Dbanie o siebie nie polega wyłącznie na kupowaniu i używaniu drogich perfum, lecz także na dbaniu o swoje zdrowie. Regularne wizyty u lekarza dotyczą także uzębienia. Póki nic nas nie boli jest dobrze i zapominamy jak ważne są zęby. Problemy zaczynają się, gdy musimy odwiedzić gabinet dentystyczny zmagając się z bólem. Bardzo często powoduje go nieleczona próchnica. Brak wczesnego leczenia może spowodować choroby miazgi, a te nawet zgorzel. Dentysta musi w takim przypadku otworzyć komorę zęba i zdezynfekować kanały podchlorynem sodu. Często jest to leczenie odbywające się na kilku wizytach. Stomatolog dopiero po stwierdzeniu, że w zębie nie ma nas martwiczych i wysięku może zdecydować o wypełnieniu ostatecznym kanałów. Materiał jest biozgodny i szczelny, dlatego dany ząb nie powinien już sprawiać dolegliwości bólowych. Trzeba pamiętać o tym, że jest to leczenie zachowawcze i alternatywne do usunięcia zęba. Czasami może się okazać, że zmiany były zbyt rozległe i nawet leczenie endodontyczne jest nieskuteczne.
Potrafi być on ćmiący i ciągły
Niemalże każdy człowiek wie co znaczy ból zęba. Potrafi być on ćmiący i ciągły, albo bardzo mocny i rwący. Gdy dokucza mocny ból zęba trudno jest wytrzymać. I nawet osoby na co dzień stroniące od stomatologa i omijające gabinet dentystyczny przy mocnym bólu marzą o tym, aby ten gabinet był otwarty. I aby jak najszybciej pozbyć się bólu, który doprowadza człowieka do szału. Ucieka gdzieś strach i wszelkie obawy. Podczas mocnego bólu pacjentowi jest wszystko jedno i wtedy jest odważny, jak nigdy wcześniej.
Jak dobrze, że istnieje taki dział medycyny, jak stomatologia. Zajmuje się ona funkcjonowaniem, patologiami i leczeniem zębów. Ale nie tylko, bo lekarz stomatolog zajmuje się też leczeniem przyzębia, języka, błony śluzowej i innych tkanek w obrębie jamy ustnej. Dziś dentysta jest obecny w każdym Ośrodku Zdrowia i w każdej Przychodni. Chcąc mieć zdrowe i ładne zęby wystarczy zajść do gabinetu dentystycznego, zarejestrować się i umówić na wizytę. Opieka dentystyczna w Przychodniach nie jest płatna. Niczego więc nie tracimy, a zyskujemy wiele. Bo ładny wygląd zębów i od tej pory nie musimy już obawiać się szerokiego uśmiechu i zakrywać ust dłonią, aby ukryć zły stan naszych zębów. W dwudziestym pierwszym wieku wypada mieć ładne zęby od lat dziecięcych, aż do późnej starości. Chociażby to w starszych latach były zęby sztuczne, które bardzo dobrze sprawdzają się w codziennym życiu. Powodują, że jama ustana wygląda na zadbaną. A osoba posiadająca protezę zębową wygląda estetycznie i atrakcyjnie.
Warto wybrać się do gabinetu dentystycznego
Wielu osobom może się wydawać, że jeśli regularnie, dwa razy dziennie myją zęby, to nie grozi im próchnica. Niestety, ta potrafi się rozwijać nawet pomimo codziennego szczotkowania zębów oraz używania nici dentystycznych.
Jak mówi stare polskie przysłowie - lepiej zapobiegać niż leczyć, dlatego warto, pomimo regularnego dbania o higienę jamy ustnej, odwiedzać przynajmniej raz do roku gabinet dentystyczny. Stomatolog nie tylko sprawdzi czy mamy próchnicę, ale też doradzi nam jak prawidłowo dbać o stan zębów i dziąseł, jak dobrać odpowiednią szczoteczkę oraz pastę do zębów. Dentysta nie tylko ma za zadanie pomóc nam w czasie bólu zęba lub przeprowadzić leczenie. To także specjalista, który podpowie nam jak prawidłowo zapobiegać powstawaniu próchnicy lub stanom zapalnym. To także osoba, która może nam doradzić gdy myślimy o wybielaniu zębów. Nie każda z dostępnych na rynku metod jest bezpieczna dla szkliwa, dlatego warto zapoznać się z różnymi sposobami wybielania zębów oraz ich wadami i zaletami. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że dbając o śnieżną biel może doprowadzić do powstawania próchnicy i osłabienia zębów.
Warto wybrać się do gabinetu dentystycznego przynamniej raz do roku, lub jeśli lekarz zaleci - częściej, aby szybko wykryć pojawiającą się próchnicę. Im szybciej ją odkryjemy i podejmiemy leczenie, tym mniejsze szkody ona poczyni w naszym organizmie i mniej zaszkodzi zdrowiu zębów. Choć wiele osób boi się wizyty u dentysty, powinny one wiedzieć, że leczenie zaawansowanej choroby zębów jest bardziej nieprzyjemne niż profilaktyczny przegląd jamy ustnej.