uzębienia, nawet licząc te sztuczne. Lekarze stomatologii wykorzystują na dzień dzisiejszy różne materiały z których wykonywane są protezy zębowe. Najtwardszym obecnie dostępnym materiałem jest cyrkon i takie korony mają trwałość nawet do 20 lat.
Mniej trwałe materiały ceramiczne mogą się szybciej wyszczerbiać i niszczyć niż ich droższe odpowiedniki. Dla niektórych materiałów przewiduje się trwałość na poziomie 5 lat. Warto więc dobrze przemyśleć jaka opcja będzie dla ans najlepsza. Ogólnie najczęściej warto wybrać droższą opcje i nie przejmować się wymianą przez długie lata.
Efekty leczenia kanałowego
Prawidłowo wyleczony ząb pozostaje w jamie ustnej bardzo długo i nie daje żadnych objawów niepożądanych. Efekt leczenia w postaci cofających się zmian pod zębem widać już po pół roku od zakończenia leczenia na zdjęciu rentgenowskim.
Nieprawidłowe leczenie endodontyczne może prowadzić do zapalenia tkanek okołowierzchołkowych, co może skończyć się koniecznością ekstrakcji zęba.
Ząb nawet z dużymi zmianami okołowierzchołkowymi ma korzystne rokowanie. Warunkiem sukcesu w jego leczeniu jest zachowanie sterylności w trakcie opracowywania kanałów (tu niezbędny jest koferdam izolujący leczony ząb od środowiska jamy ustnej), obfite płukanie środkami dezynfekcyjnymi, opracowanie kanałów przy użyciu narzędzi ręcznych i maszynowych z dokładnym pomiarem ich długości endometrem, a następnie szczelne wypełnienie uszczelniaczem z gutaperką.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Leczenie_kanałowe
Przyczyna poważnych problemów - próchnica
Ubytki w zębach to częsta przyczyna dalszych problemów ze zdrowiem jamy ustnej i uzębienia. Nieleczony ubytek próchniczy może poskutkować koniecznością wyrwania zęba, a wtedy jedyną opcją na jego odzyskanie jest bardzo droga proteza. Próchnica może też prowadzić do stanów zapalnych w obrębie jamy ustnej, a nawet do zapalenia okostnej, które jest bardzo niebezpieczne dla życia.
Leczenie zaawansowanej próchnicy w danym zębie wykonuje się jak leczenie kanałowe, ale tylko jeżeli doszło do stanu zapalnego nerwów w danym zębie. Ten zabieg jest również nie porównywalnie droższy od zwykłego uzupełnienia ubytku specjalnym materiałem światłoutwardzalnym.