nam zachować olśniewający uśmiech. Jednak niewiele osób wie jaką drogę należy przejść aby zostać lekarzem stomatologiem i otworzyć swój własny gabinet dentystyczny.
Zaczyna się w liceum
Już liceum młodu człowiek musi zdawać sobie sprawę, że jest zainteresowany biologia i chemią oraz ciałem człowieka - anatomią i fizjologią. Musi on wybrać klasę o profilu medycznym, a potem zdać rozszerzoną maturę z biologii i chemii, zależnie od uczelni także z matematyki i fizyki. I to ze znakomitym wynikiem.
Studia
Studia kandydat musi podjąć na uniwersytecie medycznym, na kierunku lekarsko-stomatologicznym. Progi punktowe są wysokie, a chętnych na jedno miejsce kilkunastu - rywalizacja zacięta od początku. Potem studentów czeka pięć lat ciężkiej nauki oraz zajęć praktycznych, na których zdobywają obszerną wiedzę i umiejętności. Potem jeszcze państwowy egzamin i staż za najniższą krajową.
Podobno aż ponad 50% pacjentów odczuwa
Planowana wizyta u dentysty budzi niepokój, a często trudny do opanowania lęk u wielu pacjentów. Szacuje się, że paniczny strach dotyka około 4% pacjentów i z jakiegoś powodu są to głównie mężczyźni. Nie ma sposobu, aby dotknięty dentofobią pacjent poddał się leczeniu inaczej niż przy użyciu narkozy.
Współczesna stomatologia jest prężnie rozwijającą się gałęzią medycyny i właściwie każde dziesięciolecie przynosi stanowiące małą rewolucją rozwiązania ułatwiające diagnostykę, leczenie i eliminujące ból. Mimo to, stomatolog i gabinet dentystyczny z maszyną do borowania w tle sprawiają, że wielu bierze przysłowiowe nogi za pas. Podobno aż ponad 50% pacjentów odczuwa silne zdenerwowanie przed wizytą i wielu z nich nigdy nie podejmie leczenia, pomimo nasilających się dolegliwości bólowych.
Odwracając role, warto czasami zastanowić się, co czuje dentysta, gdy zajmuje miejsce na niewygodnym stołku, pochylając się z troskliwą uwagą nad często zupełnie nieprzewidywalnym pacjentem. Badania wykazują, że nawet lekarze z długoletnim stażem często odczuwają silne zdenerwowanie, którego jednak, w odróżnieniu od pacjenta nie wolno im okazać.
Zapobiega to ewentualnemu pogorszeniu się stanu
Uśmiech jest niewątpliwie wizytówką każdego człowieka. Poznając nową osobę automatycznie zwracamy uwagę na jej uzębienie, ponieważ rzuca się ono w oczy. Należy zatem jak najlepiej dbać o zęby. Stomatolog to lekarz specjalizujący się w leczeniu uzębienia. Najbardziej popularne zabiegi takie jak plombowanie, czy usuwanie nadmiaru kamienia z płytki nazębnej to dla dentysty chleb powszedni. Zaleca się regularne wizyty kontrolne co pół roku, lub przynajmniej co roku. Zapobiega to ewentualnemu pogorszeniu się stanu zdrowia pacjenta, a także umożliwia szybkie wykrycie i usunięcie jakiejś drobnej "usterki", zanim zamieni się to w coś znacznie poważniejszego. Dentysta to z pewnością nie jest zawód dla osób wrażliwych, natomiast zarobki są dość imponujące. Z perspektywy szarego pacjenta bardziej interesujące jest jednak to, na jakiej podstawie wybrać odpowiedni gabinet dentystyczny. A więc warto czytać opinie na temat różnych stomatologów, a przede wszystkim zdecydować się na gabinet prywatny lub publiczny. Nie warto eksperymentować z doborem lekarza poprzez losowe wybranie jakiegoś dentysty. Nie warto ryzykować.