y ustnej nie uchroni naszych zębów przed problemami, jeżeli nie będziemy pilnować tego, co jemy.
Tak, to prawda - to co najbardziej psuje zęby to słodycze i ogólnie - cukry. Resztki takiego jedzenia powodują powstanie kwasów, który niszczy szkliwo zęba. Słodycze są niezdrowe również z innych powodów, tak więc nie przyzwyczajajmy swoich dzieci do słodkich napojów (tak, tak - zawierają morze cukru).
Jednak obecnie cukier jest niestety praktycznie wszędzie - mam tu na myśli syrop glukozowo-fruktozowy. To świństwo jest tańszym zamiennikiem pospolitego cukru, jednak dużo bardziej szkodliwym dla organizmu. Polecam znaleźć informację na ten temat i zainteresować się tematem.
Jednak wróćmy do zębów.
Zakres chirurgii stomatologicznej
Zakres zabiegów wykonywanych przez chirurga stomatologa, chirurga szczękowo-twarzowego oraz laryngologa, jako lekarzy zajmujących się operacjami w obszarze twarzoczaszki, bywa różny i zależny jest od posiadanych przez operującego umiejętności. Do najczęściej wykonywanych procedur w chirurgii stomatologicznej należą:
ekstrakcje (również zębów zatrzymanych i jeszcze niewyrzniętych), ekstrakcje zębów mądrości,
odsłanianie zębów zatrzymanych w łuku,
plastyki połączeń jamy ustnej z zatoką szczękową
leczenie ropni oraz przetok ustno-twarzowych,
resekcje wierzchołka korzeni, hemisekcje,
zabiegi usunięcia włókniaków, nadziąślaków, mukoceli, brodawczaków i innych zmian błony śluzowej,
chirurgiczne przygotowanie jamy ustnej do leczenia protetycznego,
podcinanie wędzidełek warg i języka
zabiegi na zatoce szczękowej ? w tym Operacja Caldwella-Luca oraz zabiegi wykonywane metodą endoskopową,
zabiegi z zakresu implantoprotetyki stomatologicznej,
leczenie nowotworów łagodnych oraz niektórych postaci nowotworów złośliwych jamy ustnej i warg oraz guzów nowotworopodobnych,
operacje usunięcia torbieli twarzoczaszki,
terapia ortopedyczna złamań zębów, wyrostków zębodołowych, szczęk i żuchwy,
farmakologiczne i operacyjne leczenie chorób gruczołów ślinowych i stawów skroniowo-żuchwowych,
leczenie zespołów bólowych twarzoczaszki,
zabiegi z zakresu chirurgii periodontologicznej.
Źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Chirurgia_stomatologiczna
Współczesna stomatologia
Stomatologia w dzisiejszych czasach w porównaniu do lat ubiegłych zrobiła ogromny postęp. Nie ma co nawet porównywać jej do tego co działo się w czasach komunistycznych w naszym kraju. Dziś sytuacja jest taka, że nawet osoby spoza Polski przylatują do nas na leczenie zębów. Szwecja, Szwajcaria, Niemcy, czy Austria – mieszkańcy tych i innych krajów wybierają Polskę, bo stomatologia u nas jest na świetnym poziomie i świadczy ona o tym, jak duży postęp zrobił cały nasz kraj i nasza polska medycyna. W dzisiejszych czasach wiele czynności wykonywanych jest już automatycznie, a ilość i jakość badań pozwala na osiągnięcie jak najlepszych rezultatów w jak najkrótszym czasie. Dzięki temu ma się możliwość korzystania z usług prawdziwych specjalistów i profesjonalistów, którzy kończyli dobre studia i mają odpowiednie portfolio.
Nauka ma ogromny wpływ na naszą polską stomatologię. Postęp w nauce sprawia, że odpowiedni poziom nauczania jest kluczowy żeby osiągnąć odpowiednie rezultaty w leczeniu. Jeszcze nie tak dawno lekarze nie posługiwali się tak zaawansowanym, a przede wszystkim tak dokładnym medycznym sprzętem. Dziś jest to już oczywistość, że lekarz posiada szereg różnego rodzaju przyrządów. Co ciekawe – nie są one gorsze niż te na zachodzie. Polscy specjaliści dysponują najwyższej jakości wyposażeniem gabinetów dentystycznych i stomatologia w ich wydaniu jest rzeczywiście zupełną światową czołówką. Wpływ nauki na rozwój stomatologii wiąże się przede wszystkim z faktem globalizacji i lepszego dostępu do rzetelnych i istotnych analiz. Daje to szansę uzyskania świetnych rezultatów, a co najważniejsze – poprawy stanu zdrowia każdego pacjenta.